Najczęstsze pytania

Strona główna » Najczęstsze pytania
Jak przygotować się do spotkania z architektem krajobrazu?
  • Mapa geodezyjna

Przed spotkaniem pomocna będzie dla nas mapa z granicą działki, istniejącym lub projektowanym budynkiem. Im dokładniejsza mapa tym lepiej. Jeśli jeszcze nie posiadasz mapy – nic nie szkodzi. W mailu podaj nam adres i nr działki – znajdziemy prostą mapę na portalu geodezyjnym, która posłuży nam poglądowo na potrzeby spotkania.

  • Zdjęcia i inspiracje

Możesz przesłać nam zdjęcia działki i otoczenia przed spotkaniem. Jeśli masz już wizję swojego wymarzonego ogrodu, zbierasz inspiracje ogrodów, które Ci się podobają znalezione w sieci – to również pomoże nam lepiej przygotować się do spotkania z Tobą.

  • Omówienie oczekiwań

Na spotkaniu przeprowadzimy z Tobą krótki wywiad dlatego zastanów się:

Czego oczekujesz od ogrodu, jakie funkcje ma on pełnić?

– Czy są na działce miejsca, które szczególnie lubisz lub nie? (Dlaczego? Silne słońce lub zacienienie, miejsca podmokłe, narażone na przeciągi itp.)

– Czy masz ulubione gatunki roślin, które koniecznie chciałbyś mieć w ogrodzie? Jakie kolory i zapachy lubisz najbardziej oraz jakich roślin nie lubisz?

– Czy wybrałeś już styl ogrodu, który szczególnie Ci się podoba?
(ogród bylinowy, leśny, nowoczesny itp.)

– Czy trzeba zaprojektować jakieś szczególne elementy: palenisko, wgłębnik, basen, jacuzzi, piwniczka, pergola itp.?

– Ile czasu możesz poświęcić na pielęgnację ogrodu?

– Czy są jakieś szczególne uwarunkowania, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy projektowaniu Twojego ogrodu? (alergie na niektóre rośliny, pies lub kot w ogrodzie, dzieci, instalacja alarmowa, instalacje podziemne, studnie, inwestycje planowane w przyszłości).

–  Czy w ogrodzie są szczególnie trudne miejsca (skarpy, miejsce zbierania się wody, duże zacienienie)

– Ile pieniędzy możesz przeznaczyć na wykonanie ogrodu? (Rośliny, dodatkowe elementy np. taras, altana, murki oporowe, system nawadniania).

– Czy będziesz sam zajmował się pielęgnacja ogrodu? A może ogrodem będzie zajmować się firma ogrodnicza?

Jak można uzyskać wstępną wycenę?
  • Ogród – wyślij nam na maila zdjęcia ogrodu oraz mapę lub adres z numerem działki. Opisz krótko swoje wymagania (pomocne mogą być pytania w punkcie 3. Jak przygotować się do spotkania?). Możemy podać widełki cenowe za projekt, natomiast dokładną wycenę podajemy na spotkaniu. Pamiętaj, że uzyskanie wyceny jest niezobowiązujące i bezpłatne ?
  • Balkon lub taras – podobnie jak w przypadku ogrodu, pomocne będzie wysłanie zdjęć i krótki opis wymagań. Ostateczną wycenę podajemy na spotkaniu.
  • Inwentaryzacje zieleni – do wyceny potrzebujemy mapy z zakresem potrzebnej inwentaryzacji lub jeśli mama jest w trakcie przygotowania – określenie zakresu na mapie z geoportalu lub na zdjęciu satelitarnym. Cena inwentaryzacji zależy nie tylko od ilości drzew i krzewów ale także warunków na działce – czy teren jest płaski i dobrze utrzymany, czy występują trudno dostępne miejsca, np. skarpy, czy teren jest porośnięty samosiewem lub dziką roślinnością?
    Na cenę składają się również rodzaj samej inwentaryzacji. Zakres może obejmować podstawową inwentaryzację – jeśli potrzebujesz jej tylko do pozwolenia na wycinkę.
    Inaczej wyceniamy jeśli inwentaryzacja potrzebna jest w zakresie rozszerzonym o dodatkowe elementy takie jak: szczegółowa ocena stanu drzew, gospodarka drzewostanem, określenie kolizji z inwestycją i możliwości zachowania drzew, wykonanie projektu ochrony drzew.
    Dlatego im więcej informacji uzyskamy od Ciebie w mailu lub podczas rozmowy przez telefon, tym łatwiej i szybciej otrzymasz wycenę ?
  • Projekty zieleni miejskiej, obiekty zabytkowe – tego typu projekty są bardziej złożone i na cenę wpływa wiele czynników. Dopiero po uzyskaniu mapy, wizji w terenie, omówieniu zakresu projektu i oczekiwań będziemy mogli podać dokładną wycenę.
Projekt balkonu lub tarasu – jak wygląda współpraca

Balkon lub taras – podobnie jak w przypadku ogrodu, pomocne będzie wysłanie zdjęć i krótki opis wymagań.

Do rozpoczęcia prac przygotuj rzut mieszkania wraz z obrysem balkonu lub tarasu. Po otrzymaniu materiałów umawiamy się na spotkanie i przyjeżdżamy obejrzeć balkon oraz wykonujemy niezbędne pomiary. Na spotkaniu przeprowadzamy szczegółowy wywiad odnośnie Twoich oczekiwań. Wstępną wycenę można uzyskać po przesłaniu materiałów (rzut mieszkania, zdjęcia, krótki opis wymagań). Ostateczną wycenę podajemy na spotkaniu. W ramach współpracy pomagamy zamówić donice, rośliny i inne elementy potrzebne do wykonania projektu.

Projektujemy balkony i tarasy o powierzchni nie mniejszej niż 10 m2. Możliwa współpraca projektowa online – cała Polska. Wykonawstwo możliwe tylko na terenie Wrocławia.

 

Ile kosztuje projekt ogrodu?

Cena za projekt ogrodu ustalana jest indywidualnie. Wszystko zależy od wielkości ogrodu, Twoich oczekiwań, ilości projektowanych elementów. Dla przykładu: projekt średniej wielkości ogrodu (1000 m2) to kwota zaczynająca się od 5 000 zł.

Projekt ogrodu bylinowego z dużą ilością roślin będzie droższy niż nowoczesny, geometryczny ogród. Jeśli projekt ma zawierać szczegółowe projekty na indywidualne zamówienie np. pergole, altany, ogrodzenie – również będzie droższy niż ogród w którym znajdą się elementy małej architektury wybrane z już dostępnych na rynku.

Jak długo trwa przygotowanie projektu?

Czas oczekiwania na projekt różni się w zależności od stopnia skomplikowania i czasu, kiedy został zamówiony. W okresie wiosennym czas oczekiwania na projekt może być dłuższy niż w pozostałych miesiącach. Pierwsze rysunki i wstępne pomysły przedstawiamy zwykle po 7-14 dniach. Całościowo współpraca trwa zwykle ok. 4-6 tygodni przy średniej wielkości ogrodzie. Jet to termin uwzględniający dodatkowe spotkania, konsultacje i poprawki.

Kiedy najlepiej zamówić projekt ogrodu?

Warto pomyśleć o zamówieniu projektu ogrodu już na etapie planowania budowy domu. Pozwoli to na maksymalne dopasowanie ogrodu i rozmieszczenie kluczowych elementów aby były spójne z projektowanym budynkiem i otoczeniem. Dobrym terminem nad rozpoczęciem współpracy z architektem krajobrazu jest okres jesienno-zimowy. Mamy wtedy więcej czasu na wspólne ustalenie najlepszych rozwiązań, zaplanowaniem budżetu i prac na wiosnę.

Jeśli masz już dom i działkę – tutaj również warto pomyśleć o ogrodzie z wyprzedzeniem. Projekt ogrodu to proces. Często jest tak, że zamawiamy projekt na wiosnę i chcielibyśmy od razu go wykonać. W sezonie wiosenno-letnim, gdy jest duże obłożenie może być problem z dostępnością niektórych roślin czy terminów u wykonawców. Zamawiając projekt z wyprzedzeniem jesteśmy w stanie uniknąć opóźnień oraz lepiej zaplanować prace i koszty, które można później optymalnie rozłożyć w czasie.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
+48 532 529 126 biuro@sztukakraj.pl
Zobacz odpowiedzi na najczęstsze pytania:
FAQ / Pomoc