Konkursy

Zagospodarowanie terenu wokół zbiornika w Głuchowie

Informacje ogólne:
Lokalizacja: Wieś Głuchów, woj. Mazowieckie
Stan obecny: teren płaski, w otoczeniu łąk, miejsce wykorzystywane przez wędkarzy i spacerowiczów, brak miejsc sprzyjających integracji mieszkańców, brak urządzeń przeznaczonych do uprawiania sportu i wypoczynku, mała architektura w złym stanie technicznym, zieleń zaniedbana i nieuporządkowana.
Użytkownicy: dzieci, młodzież, dorośli, osoby starsze, niepełnosprawni, pasjonaci: rowerzyści, wędkarze, sportowcy

Opis koncepcji

Teren został podzielony na odpowiednie strefy funkcjonalne. Pierwszą z nich jest Park Pałacowy. Inspiracją projektu były założenia naturalistycznych parków krajobrazowych, nawiązujących do otoczenia (w tym przypadku lasów łęgowych). Kolejną ważną częścią koncepcji są Port Głuchów oraz Bulwar spacerowy północny i południowy. Tutaj zaprojektowano m.in. pawilon z wypożyczalnią sprzętu do sportów wodnych np. kajaków, rowerów wodnych, oraz ścieżkę wykonaną z nawierzchni mineralnych służąca do spacerów, biegania, czy jazdy na rowerze. Wzdłuż brzegu zbiornika rozmieszczono bezpieczne stanowiska dla wędkarzy, które zbudowane są z palików i płotków faszynowych. Kolejna strefa: przyrodniczo-edukacyjna spełniać będzie dwie funkcje. Zachowując naturalny charakter stanowi przedpole dla rezerwatu przyrody „Łęgacz nad Jeziorką”. Znajdujące się tutaj drewniane pomosty zapewnią użytkownikom kontakt z przyrodą i możliwość wygodnego przejścia po podmokłym terenie. Dodatkowo zaprojektowano ścieżkę zdrowia z zestawem urządzeń gimnastycznych oraz plażę o długości niemal 100 m i szerokości ponad 8 m.

Idealny ogród hortiterapii

Informacje ogólne:
Lokalizacja: Wyszków, woj. mazowieckie
Stan obecny: osoby niepełnosprawne, chore, z urazami powypadkowymi, niewidome, osoby starsze, dzieci
Użytkownicy: ogród terapeutyczny

Opis koncepcji

Układ ogrodu został dostosowany do potrzeb przyszłych użytkowników, a wśród nich dzieci i dorosłych z zaburzeniami rozwojowymi, upośledzeniem umysłowym, niepełnosprawnością fizyczną i urazami powypadkowymi, osób starszych dotkniętych demencją czy chorobą Alzheimera, oraz osób z depresją i wykluczonych społecznie. Teren został podzielony na części służące różnym formom terapii.
Taras znajdujący się przy południowo-wschodniej granicy ma być miejscem wypoczynku ale również pierwszego kontaktu z ogrodem. Z tego miejsca będzie można podziwiać widok roztaczający się na całe otoczenie. Z resztą terenu łączy go ścieżka wykonana z komfortowej nawierzchni, po której dodatkowo poprowadzono szyny kierunkowe dla niewidomych. Podążając nią trafiamy na strefę uprawy roślin. Specjalnie dobrane gatunki ziół i roślin jadalnych mają zachęcić podopiecznych ośrodka do czerpania przyjemności z prac ogrodniczych i obcowania z roślinami. Wyniesione rabaty mają wysokości dostosowane do osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Znajdujące się obok pudła sensoryczne wypełnione np. liśćmi, szyszkami, czy kamyczkami mają wspierać terapię przez dotyk. Jej ważną część stanowią: ścieżka sensoryczna ze zróżnicowanymi nawierzchniami oraz bramki sensoryczne. Ważną rolę odgrywają rośliny oddziałujące na zmysł dotyku, m.in. delikatne pędy tamaryszka, puszyste kwiatostany perukowca, czy miękkie igły sosny himalajskiej. Obok tej części ogrodu umieszczony został również kącik do wyciszenia, który ma pomagać w leczeniu depresji i obniżyć poziom stresu. Ukryty między szumiącymi brzozami, miskantami i pachnącą lawendą, z dyskretnie szemrzącą fontanną i otwartym widokiem przyniesie ukojenie i poprawy samopoczucia. Wracając na główną ścieżkę wkraczamy w strefę poświęconą zmysłowi słuchu. Tu wita nas wesoło chlupiąca woda przeskakująca nad mostkiem. Ukryte pośród szumiących wierzb karmniki i poidełka zachęcą śpiewające ptaki, a łąka kwietna będzie stale przyciągać bzyczące owady i kolorowe motyle. Strefę wzroku otwierają zamgławiacze dające efekt spaceru we mgle. Następnie przed podopiecznymi ukarze się widok na wielobarwne rabaty. Mamy tu purpurowe wiechy budlei, niebiesko-fioletowe kłosy przetacznika, kontrastujące z pomarańczowymi kwiatami azalii, czy złocistymi rudbekiami. Kompozycję uzupełniają kolorowe odmiany berberysów, tawuł i trzmielin. W południowej części ogrodu stworzono miejsce z wygodnymi ławkami do spotkań grupowych oraz przestronny placyk do terapii ruchowej. Centrum układu stanowi miękki trawnik, który ma służyć użytkownikom do wypoczynku.
Hortiterapia daje zdumiewające efekty i stanowi skuteczną formę leczenia. Zaprojektowany ogród będzie wspierać różne formy terapii i oddziaływać na wszystkie zmysły jego gości. Starannie dobrane rośliny i mała architektura tworzą niepowtarzalne połączenie funkcji terapeutycznych i estetycznych. To niezwykłe miejsce zapewni świetne warunki do prowadzenia zajęć i z pewnością rozsławi ideę hortiterapii w Polsce.

Projekt nasadzeń wokół stawu Ogrodu Botanicznego w Krakowie

Informacje ogólne:
Lokalizacja: Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
Stan obecny: teren wokół stawu z pojedynczymi drzewami, ścieżka w ,,wąwozie” prowadząca na mostek
Użytkownicy: dzieci, dorośli, osoby starsze

Opis koncepcji

W nowej propozycji zagospodarowania terenu uwzględniono istniejącą kompozycję przestrzenną parku. Dobierając rośliny nie ingerowano w istniejącą już zieleń. Założenie zostało wzbogacone o nowy układ składający się głównie z bylin i niskich krzewów. Nasadzenia zostały dobrane odpowiednio do warunków panujących w pobliżu stawu. W koncepcji przedstawiono propozycję wprowadzenia rabat bylinowych, których kwitnienie i przebarwianie ukaże zmienność pór roku, a także będzie budować atrakcyjność tego miejsca przez cały sezon. Rabatom starano się nadać naturalny charakter, pasujący do kompozycji parku. Uzupełnieniem dla bylin są grupy roślin cebulowych, które kwitnąc wiosną podkreślą budzącą się do życia przyrodę.
Proponowane rośliny to m.in. liliowiec ogrodowy (Hemerocallis xhybrida), kosaciec syberyjski (Iris sibirica), trzykrotka Andersona (Tradescantia xandersoniana), tawułka japońska (Astilbe japonica), funkia (Hosta), wietlica japońska (Athyrium nipponicum).

Napisz do nas
1
Close chat
Witaj! Dziękujemy za wizytę u nas. Kliknij przycisk start i napisz do nas.

Start